İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler

İzmir Saat Kulesi

Yurt dışından getirilen özel parçalar ile inşa edilen Saat Kulesi İzmir’in ikonik sembollerinden
biri…

İzmir’de gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazı Kule’nin Osmanlı padişahı II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıldönümünü kutlamak için Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edildiği biliniyor.

25 metre boyundaki kulenin mermer kubbeli çeşmeleri ve dört giriş üzerinde 68 sütunu bulunan Saat Kulesi, İzmir’in en güzel köşelerinden Konak Meydanı’nda yer alıyor. Eğer bu güzeller güzeli kuleyi henüz görmediyseniz İzmir
seyahatinizde mutlaka ziyaret edin, kimseye göstermeseniz bile önünde bir fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmeyin.

 

 

Kızlarağası Hanı

İzmir Konak’ta gezip görülebilecek mekanların bir sınırı yok!
Bunlardan biri de Kızlarağası Hanı… Hacı Beşir Ağa’nın yaptırdığı hanın, 1744’te yapıldığı biliniyor. Osmanlı Dönemi’ne
ait en görkemli hanlardan biri olma özelliğini taşıyan hanın içerisinde günümüzde kahveler ve alışveriş mağazaları
bulunuyor. Burada enfes bir Türk kahvesi içmeden İzmir keşfinizi sonlandırmayın deriz.

 

Tarihi Asansör

İzmir’in simgesel yapılarından biri haline gelen ve 1907 yılında bir iş adamı tarafından yaptırılan İzmir Tarihi Asansör, 58 metre yüksekliği ile hemen dikkatinizi çekecek. Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesi arasında yer alan ve sunduğu panoramik İzmir manzaraları ile ünlü İzmir Tarihi Asansör, 155 basamaktan oluşuyor. Asansörün en üst katında ise bir kafeterya ve seyir terası var. Etkileyici klasik taş mimarisiyle görülmeye değer güzellikteki Tarihi Asansör’ün terasında İzmir’in panoramik manzaraları eşliğinde çayınızı yudumlayabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

Dario Moreno Sokağı

İzmir Tarihi Asansör’ün hemen yanında küçük bir sokak olan Dario Moreno Sokağı; tarihi evleri, sanat atölyeleri ve Arnavut kaldırımlı dar sokaklarını süsleyen birbirinden güzel heykelleri ile İzmir’in en güzel sokaklarından biri. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, İzmir’in simgelerinden biri haline gelen Dario Moreno Sokağı, ismini İzmir aşığı ünlü müzisyen Dario Moreno’dan alıyor. Akşamları müzik etkinliklerinin düzenlendiği sokakta sanat galerilerini gezebilir ve çarpıcı dekorasyonlu yol üstü kafelerinde mola vererek güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Kemeraltı Çarsısı

Dünyanın en eski çarşılarından biri olması ile ünlü Kemeraltı Çarşısı, günümüzde de İzmir’in en büyük açık hava pazarı konumunda. Çarşı, Mezarlıkbaşı semtinden Konak Meydanı ‘na kadar geniş bir alana yayılıyor. 15.000’den fazla dükkan ve mağazanın
bulunduğu tam bir alışveriş cenneti olan çarşı, 1650 ile 1670 yıllarında denizin doldurulması ile oluşturulmuş.

 

Kıbrıs Sehitleri Caddesi

Şehrin en ünlü caddelerinden biri olan Kıbrıs Şehitler Caddesi, trafiğe kapalı yürüyüş yoluyla İstanbul’un İstiklal Caddesi’ni andırıyor. Onlarca restoran, kafe, kitapçı ve eğlence mekanı ile günün her saati hareketli olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Talatpaşa Bulvarı’ndan Kordon’a doğru uzanıyor.

Gazi Kadınlar Sokağı, Muzaffer İzgü Sokağı, Dantel Sokağı ve Bornova Sokağı gibi ünlü sokakları da gezme şansı bulabileceğiniz, eski adı Mesudiye Caddesi olan Kıbrıs Şehitler Caddesi’nde keyifli bir akşam yürüyüşü ve alışveriş yapabilir veya yol üstü kafelerden birinde oturup manzarayı izleyerek yorgunluk atabilirsiniz.

 

Balçova Teleferik

810 metre hat boyuna sahip olan teleferik, 316 metre yüksekliğe ulaşmaktadır. Yükseklik korkunuz yoksa anı kalabilecek çok güzel bir aktivite olabilir. Pazartesi günleri kapalı olan teleferik, haftanın diğer günleri 12.00-17/00 saatleri arasında hizmet vermektedir.İzmir Teleferik ile Ege’yi hiç görmediğiniz gibi görecek, körfezin ve kentin muhteşem manzarası yeniden keşfedeceksiniz.

 

 

Kordon

Ege’nin incisi İzmir’in eşsiz güzellikteki Kordon boyu yazın iğne atsanız yere düşmeyecek kadar kalabalık olan keyifli bir sahil şerididir. Havalar biraz ısındığı andan itibaren Kordon öğrencilerin, bölge halkının, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrar. Yemyeşil çimlerde oturup çekirdeğinizi çitleyip bir şeyler içerken denizin tadı bir başka çıkar. Buraya gittiğiniz zaman sohbet eden arkadaş grupları, müzik yapan gençler, yürüyüşe çıkan teyzeler, romantizm yapan çifte kumrular ve sokak satıcılarını görüp kendinizi bu sıcacık Ege atmosferine bırakıverirsiniz.

 

 

Güzelyalı Sahili

İzmir Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisidir. Göztepe Güzelyalı Sahili Ege’nin incisi olarak bilinir. Hem tarihi dokusuyla hem de turistik bölgeleri ile İzmir, yerli ve yabancı turistlerin ilgi duyduğu bir şehirdir. Güzel Yalı Sahil yolu ise İzmir’in mihenk taşlarından birisidir. İzmir halkının oldukça ilgi duyduğu sahil, İzmir’in en uzun sahil yolu olarak bilinir.

 

İnciraltı Sahili

İnciraltı ‘nin gezilmesi gereken en doğal yerlerinden olan İnciraltı sahil yolu bölgesinde manzaranın tadını çıkarabilir, burada doğa ile başbaşa kalabilirsiniz. Özellikle meyhanelerin, restoranların, balık lokantaların ve kafeteryaların denize sıfır olduğu bu bölgede yeme içme keyfi yapabilir, denizi seyredebilirsiniz. Müthiş görüntüsü ile hayran kalacağınız İnciraltı sahil, yemek yeme ve dinlenme keyfinizi yapabileceğiniz rahat yerlerdendir.

Karsıyaka Sahili

2019 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen ve yepyeni bir görünüme kavuşan Karşıyaka Sahili; bir tarafında ışıltılı bir cadde ve diğer tarafından muhteşem bir deniz manzarası ile Karşıyaka’da keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerden biridir.

Oldukça geniş bir sahil şeridine sahip olan Karşıyaka Sahili; denizi ile huzuru bulabileceğiniz ve hemen yanı başında yer alan restoran ve eğlenceli mekanları ile sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

 

Karsıyaka Çarşısı

Şehrin gözde ilçelerinden biri olan Karşıyaka’nın en uğrak noktası Karşıyaka Çarşısı’dır. Karşıyaka İskelesi’nde vapurdan indiğinizde

hemen karşınızda göreceğiniz bu geniş cadde, üzerindeki mağazaları, dükkânları, kitapçıları ve daha fazlasıyla sizi keyifli bir zaman

geçirmeye davet ediyor.